Rekolekcje wielkopostne to bardzo szczególny czas, który pozwala lepiej  i głębiej przygotować się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego, czas, który pozwala lepiej zrozumieć istotę tych świąt. To właśnie podczas rekolekcji bardziej zagłębiamy się w mękę Chrystusa i uświadamiamy sobie prawdy, o których na co dzień, żyjąc w biegu, często zapominamy. Udział w rekolekcjach wielkopostnych powinien być dla nas przede wszystkim czasem zadumy i refleksji nad własnym życiem.

Właśnie dziś, w III niedzielę Wielkiego Postu, rozpoczęliśmy nasze parafialne rekolekcje, które prowadzi ks. Gracjan Ostrowski, wikariusz z parafii katedralnej. Nauki będą głoszone podczas każdej Mszy św. w niedzielę oraz w kolejne dni od poniedziałku do środy  o godz. 10.00 i o 18.30.

Nasz rekolekcjonista ma 36 lat, święcenia kapłańskie przyjął w 2014 r. Pochodzi z Miastka. W latach 2014-2018 był wikariuszem w parafii pw. św. Krzysztofa  w Szczecinku, a w latach 2018-2022 w Pile w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych. Od 2022 r. jest wikariuszem w parafii katedralnej w Koszalinie.

W pierwszej nauce rekolekcyjnej ks. Gracjan nawiązał do dzisiejszej Ewangelii, gdzie Jezus przepędził handlujących w świątyni, przewracając ich stoły. Wyjaśnił, że wypędzenie kupców ze świątynnego dziedzińca nie było protestem Jezusa przeciwko ich handlowej działalności. Przybywający do świątyni pielgrzymi musieli przecież gdzieś kupić zwierzęta, składane potem w ofierze. Albo wymienić pieniądze – pogańskie denary z podobizną rzymskiego imperatora – na takie, które, nie budząc rytualnych zastrzeżeń, mogły być wrzucone do świątynnej skarbony.

Chodziło jednak o miejsce. Dziedziniec zewnętrzny (zwany „dziedzińcem pogan”), zamieniony przez handlarzy – przy aprobacie świątynnych władz – w plac targowy, był jedynym miejscem w całym kompleksie świątyni, dostępnym dla przybyszów, nie będących Żydami. W zamyśle miał stawać się przestrzenią spotkania z Bogiem Izraela dla tych, którzy – inspirowani wewnętrzna intuicją – szukali jedynego i prawdziwego Boga. Patrząc więc na to, co działo się na „dziedzińcu pogan”, Jezus nie mógł nie zareagować. Zapłonął „świętym gniewem” szczególnie widząc przywódców religijnych, którzy troszczyli się bardziej o zachowanie wpływów i majątku, niż o życie zgodne z zasadami, które sami głosili.

Papież Benedykt XVI powiedział kiedyś: „I dlatego też musi istnieć dziedziniec, na którym będą mogli się modlić wszyscy ludzie, którzy poszukują Boga”.

Ks. Gracjan zaapelował, aby nasze serca były też świątynią dla Jezusa, abyśmy wyczyścili je z grzechów i zaprosili Boga do swojego serca. Zachęcał też, aby każdy z nas zadał sobie pytanie: „Czy jestem zadowolony ze swojego życia?”. Z Bożą pomocą możemy spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy. Dzisiejszy świat zmusza nas do wielu rzeczy, Bóg nie. Na koniec dzisiejszej nauki rekolekcjonista zawierzył Maryi nas i nasze problemy, mówiąc m.in.: „Maryjo prowadź nas do Boga i z Bogiem”.

W galerii poniżej – kilkanaście zdjęć z dzisiejszych Mszy św. o godz. 10.00 i o 18.30. Tę o godz. 10.00 koncelebrowali czterej księża: ks. proboszcz, ks. senior Henryk, ks. Tadeusz oraz ks. Gracjan. Eucharystii przewodniczył ks. Kazimierz. Zaś wieczorną Mszę św. sprawował ks. Tadeusz.

Tekst: Róża Gorońska

Zdjęcia: Róża Gorońska i Marianna Stolarz