Kościół katolicki świętuje 29 czerwca uroczystość dwóch największych Apostołów – Piotra i Pawła. Najstarsze świadectwa, mówiące o wspólnym święcie tych apostołów, pochodzą z III stulecia. Św. Piotr był uczniem wybranym przez Jezusa do pełnienia posługi prymatu w Kościele, zaś gorliwość misyjna św. Pawła sprawiła, że w bardzo wielu miejscach głosił Ewangelię i zakładał kościoły, czym zyskał miano „Apostoła Narodów”. Obaj ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie w czasie prześladowania za cesarza Nerona. Chociaż obdarzeni różnymi cechami, darami i talentami, chociaż różne były ich drogi do Jezusa, budowali jeden Kościół Chrystusa. O głoszeniu Ewangelii mieszkańcom Rzymu, przypieczętowanej męczeńską krwią obu apostołów, pisali starożytni autorzy i Ojcowie Kościoła: Tertulian, Dionizy z Koryntu czy Euzebiusz z Cezarei oraz Hieronim i Augustyn. Inspirowali oni największych artystów, m.in. El Greca, Caravaggia, Rubensa, czy Dürera.

Informacje powyższe podaję za stroną http://www.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl/2020/06/29/swieci-apostolowie-piotr-i-pawel/

Zainteresowanych odsyłam na powyższą stronę; można tam dowiedzieć się dużo więcej o życiu i działalności obu świętych.

Św. Piotr jest patronem naszego wikariusza, ks. Piotra Kuczewskiego, który świętował dziś swoje imieniny. Przewodniczył on wieczornej Mszy św., sprawowanej razem z naszym proboszczem seniorem, ks. Henrykiem Koszperem, który także wygłosił dzisiejsze kazanie. Nawiązując do słów Ewangelii, gdy święci Piotr i Paweł trwali przy Jezusie i tworzyli Jego Kościół, życzył dzisiejszemu solenizantowi, aby wytrwał w kapłaństwie, służąc Kościołowi i parafianom, a my, jako wspólnota parafialna, wspierajmy go w jego służbie Kościołowi.

Pod koniec Mszy św. ks. Piotr przyjmował życzenia i kwiaty od przedstawicielek wspólnot modlitewnych oraz od osób prywatnych. Na koniec złożyła mu życzenia cała schola parafialna, która dziś także swoim śpiewem ubogaciła imieninową Mszę św. Nie zabrakło pieśni „Życzymy, życzymy...” dla naszego wikariusza zaśpiewanej wspólnie z zebranymi w kościele, a już na koniec ks. Henryk Koszper zaintonował „Barkę”. Jak widać na ostatnim zdjęciu, uśmiechnięty solenizant dziękował parafianom za wszystkie ciepłe słowa i życzenia, które dziś usłyszał.

Tekst: Róża Gorońska (na podstawie informacji zebranych przez Mariannę Stolarz)

Zdjęcia: Marianna Stolarz