2 października o godz. 18.30 rozpoczęła się uroczysta Msza św., na początku której przedstawiciele rodziców bierzmowanej młodzieży poprosili ks. biskupa Zbigniewa Zielińskiego o udzielenie ich dzieciom tego sakramentu. Dwudziestu trzem kandydatom do bierzmowania w tym podniosłym momencie towarzyszyli ich najbliżsi. W uroczystości, poza księżmi pracującymi w naszej parafii, wzięli także udział księża z dekanatu koszalińskiego z ks. dziekanem Henrykiem Romanikiem. Wśród nich byli proboszczowie parafii: św. Kazimierza – ks. Ryszard Łopaciuk, Ducha Świętego – ks. Paweł Wojtalewicz, Podwyższenia Krzyża Świętego – o. Stanisław Piankowski, św. Marcina – ks. mjr Dariusz Kamiński oraz Trójcy Świętej w Kretominie – ks. Andrzej Olejnik. 

               Był również ks. kmdr por. Krzysztof Kuliński, wikariusz ze św. Marcina oraz ks. Dariusz Wypych, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej, który towarzyszył ks. biskupowi w czasie wizytacji kanonicznej i brał udział we wszystkich dzisiejszych wydarzeniach.

               Uroczystej liturgii przewodniczył ks. biskup koadiutor, on również wygłosił Słowo Boże do młodzieży i towarzyszących im bliskim. Potem rozpoczęła się liturgia bierzmowania. Nasz ks. proboszcz poprosił ks. biskupa o udzielenie Sakramentu Bierzmowania zgromadzonej młodzieży, która chwilę później odnowiła przyrzeczenia chrzcielne. Ks. bp Zbigniew Zieliński w asyście naszego ks. proboszcza i ks. Piotra stanęli na stopniu komunijnym, a kandydaci do bierzmowania razem ze swoimi bliskimi podchodzili kolejno do ks. biskupa, aby z jego rąk otrzymać ten sakrament.

               Pod koniec Mszy św. przedstawiciele bierzmowanych podziękowali ks. biskupowi za otrzymany sakrament, a ks. proboszczowi, ks. Piotrowi oraz animatorom świeckim za dobre przygotowanie do niego. Uroczystość zakończyło błogosławieństwo udzielone wszystkim przez ks. biskupa i pamiątkowe wspólne zdjęcie.

               Wszystkim, którzy byli dziś w naszej świątyni rzucała się w oczy piękna dekoracja w prezbiterium, ze stojącymi u stóp ołtarza siedmioma świecami, które zapłonęły w czasie wieczornej Mszy św., kiedy to młodzież przyjęła Sakrament Bierzmowania z rąk ks. biskupa. Tam też ustawiono okazałe bukiety kwiatów, wśród których były czerwone anturia i bordowe róże, białe gerbery i goździki w otoczeniu soczystej zieleni. Nieco mniejsze bukiety znajdowały się przed pulpitami, a największy stał przy tabernakulum z mnóstwem bordowych róż, białych gerber i goździków. Zaś na telebimie widniał okolicznościowy baner z symbolem Ducha Św. i nazwami jego siedmiu darów.

               Dzisiejszą uroczystość, poza grą na organach, dodatkowo uświetnił śpiew chóru przy akompaniamencie małego muzyka.

 

Tekst i zdjęcia Róża Gorońska