Parafia pw. św. Ignacego z Loyoli
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – 2 maja 2026 r.
- Odsłony: 211
Rozpoczął się maj, miesiąc poświęcony Matce Najświętszej. Od wczoraj w naszej świątyni codziennie pół godziny przed wieczorną mszą św., czyli o godz. 18.00 celebrujemy nabożeństwa majowe. Wcześniej, o godzinie 17.30, odmawiamy różaniec. Księża zapraszają parafian do wspólnej modlitwy.
Początków tego nabożeństwa należy szukać w pieśniach sławiących Maryję Pannę znanych na Wschodzie już w V w. Na Zachodzie poświęcenie majowego miesiąca Matce Bożej pojawiło się dopiero na przełomie XIII i XIV w., dzięki hiszpańskiemu królowi Alfonsowi X. Zachęcał on, by wieczorami gromadzić się na wspólnej modlitwie przed figurami Bożej Rodzicielki.
W tym roku na prośbę przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Tadeusza Wojdy, Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wyraziła zgodę, aby obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przypadające w tym roku w V Niedzielę Wielkanocną, zostały przeniesione z 3 maja na 2 maja.
To święto zostało ustanowione przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Szerzej o genealogii tego święta pisaliśmy 3 maja w ubiegłym roku na naszej stronie internetowej (zainteresowanych tam odsyłamy).
W naszej świątyni sprawowano dziś Msze św. o godz. 8.30, 10.00, 12.00 i o 18.30. Na zakończenie Eucharystii o godz. 10.00, przed ołtarzem maryjnym, razem z księżmi Pawłem i Tadeuszem odnowiono „Milenijny akt oddania Polski w macierzyńską opiekę Maryi, Matce Kościoła”. Ołtarz maryjny był pięknie przystrojony, stopy figury Pani Fatimskiej otaczały czerwone róże i białe chryzantemy. Jak zwykle (już od lat) przystrojeniem figury zajęły się panie: Teodozja i Maria. Na ołtarzu stały różowe róże i jasnoróżowe azalie, a pod obrazem Matki Bożej Nieustającej pomocy – gazon z kolorowymi tulipanami. Ołtarz główny zdobiły dekoracje przygotowane wcześniej na bierzmowanie. Także po tej Mszy św. nastąpiła wymiana tajemnic różańcowych – w ramach Żywego Różańca.
Dzisiaj był pierwszy bardzo ciepły dzień w tym roku, jakby cała przyroda chciała pokłonić się Królowej Polski. Kościół najpiękniejszy miesiąc w roku poświęca Tej, która była najpiękniejszym „kwiatem ziemi”. Wokół wszystko kwitnie, pięknie pachną kolorowe kwiaty w naszych ogródkach, na drzewach, na trawnikach, na łąkach. Nawet zwykły mlecz kwitnący na trawniku cieszy nasze oczy.
Sakrament Bierzmowania w naszym kościele – 27 kwietnia 2026 r.
- Odsłony: 243
Dziś na Mszy św. o godz. 17.30 w naszej świątyni 27 osób przyjęło Sakrament Bierzmowania. Wszystkich wchodzących do kościoła witało pięknie udekorowane prezbiterium. Przed ołtarzem głównym od lewej strony na czerwonym jedwabiu słały się dwa rzędy czerwonych anturiów, przedzielone rzędem białych róż i czerwonych goździków. Zaś z prawej strony stało siedem palących się świec, symbolizujących wszystkie dary Ducha Św. Dodatkową dekorację przygotowała sama natura; pięknie świecące dziś słońce wpadało przez kolorowe witraże do wnętrza kościoła tworząc świetlne refleksy na ścianach świątyni. Z lewej strony ołtarza (obok krzyża) na przygotowanym podwyższeniu stała figura Zmartwychwstałego, w otoczeniu różowych azalii. Także boczne ołtarze były pięknie przystrojone; ołtarz Chrystusa Miłosiernego zdobiły różowe i białe azalie, zaś ołtarz maryjny białe azalie, stopy Pani Fatimskiej otaczały różowe róże, a przed obrazem MB Nieustającej Pomocy stał okazały gazon z kolorowymi tulipanami.
Kościół powoli zapełniał się wiernymi, w pierwszych ławkach siedzieli kandydaci do bierzmowania, dalej ich rodziny i inni nasi parafianie. Przygotowań doglądał czujnym okiem nasz wikariusz, ks. Paweł Byczkowski, a potem przybliżył zebranym w kościele przebieg dzisiejszej uroczystości. Oprawę muzyczną zapewniła nasza schola. Na rozpoczęcie Eucharystii zaśpiewano pieśń: „Wzywam Cię, przyjdź umocnij mnie…Duchu Święty przyjdź”.
Po chwili, w otoczeniu innych księży, pojawił się dostojny gość, ks. biskup senior Edward Dajczak, który w czasie Eucharystii udzielił 27 osobom Sakramentu Bierzmowania, który jest nazywany sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej i jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu młodego katolika. Wg Kościoła katolickiego przystępując do tego sakramentu, otrzymuje się znamię daru Ducha Świętego, a tym samym umacnia swoją wiarę.
Liturgii przewodniczył ks. biskup senior. W koncelebrze uczestniczyli proboszczowie koszalińskich parafii:
– ks. Henryk Romanik z katedry,
– ks. Ryszard Łopaciuk ze św. Kazimierza,
– ks. Andrzej Hryckowian ze św. Wojciecha,
– ks. Andrzej Olejnik z Trójcy Świętej,
– ks. Kazimierz Dullak z naszej parafii.
Byli także: sekretarz biskupa, ks. Andrzej Zaniewski oraz o. Dariusz Wiśniewski z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.
Diecezjalne finały tegorocznej edycji mistrzostw Ligi Ministranckiej w piłce halowej – 25 kwietnia 2026 r.
- Odsłony: 211
Dzisiaj nasi ministranci wzięli udział w finałach Ligi Ministranckiej w Szczecinku. To był dzień pełen sportowych emocji, ale także wspólnej modlitwy i integracji. Turniej finałowy rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Narodzenia NMP, której przewodniczył ks. bp Krzysztof Zadarko. W tym dniu przypadała ważna, dla naszego biskupa diecezjalnego, data – 17 rocznica jego sakry biskupiej. W Eucharystii uczestniczyła również nasza drużyna, a koncelebrze ks. Paweł Byczkowski. Był to piękny moment zawierzenia sportowej rywalizacji i wysiłku Panu Bogu.
Po Mszy św. młodzi zawodnicy udali się do hali Szkoły Podstawowej nr 5 w Szczecinku, gdzie rozegrane zostały mecze finałowe. W rozgrywkach w trzech kategoriach wiekowych rywalizowało w sumie 25 drużyn z 16 parafii. Nasz zespół startował w kategorii „lektor młodszy”, a pierwsze spotkanie rozegrali z gospodarzami – parafią NMP w Szczecinku. Następnie zmierzyli się z parafią św. Rozalii również ze Szczecinka. Po niezwykle emocjonującym meczu i serii rzutów karnych zwyciężyli 4:3, zdobywając tym samym 3. miejsce w turnieju. Nasi ministranci dali z siebie wszystko, pokazując ducha walki, zaangażowanie oraz prawdziwie braterską postawę. Serdecznie gratulujemy naszym młodym parafianom za wywalczenie miejsca na podium.
Konwent wielkanocny w naszej parafii – 14 kwietnia 2026 r.
- Odsłony: 317
Co roku w oktawie uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego kapłani pracujący w jednym dekanacie spotykają się na konwencie wielkanocnym. W tym roku konwent dekanatu Koszalin miał miejsce dzisiaj w naszej parafii.
Konwent wielkanocny (łac. conventus oznacza zgromadzenie, spotkanie) to szczególne spotkanie kapłanów, nawiązujące do zgromadzenia apostołów radujących się w Wieczerniku spotkaniem ze Zmartwychwstałym Panem. Konwenty odbywają się kolejno w poszczególnych parafiach dekanatu, tym razem w naszej.
Najważniejszym momentem kapłańskiego spotkania była wspólnie sprawowana Eucharystia o godz. 19.00, której przewodniczył nasz proboszcz, ks. Kazimierz Dullak. Konferencję ascetyczną wygłosił ojciec Witold Regulski – franciszkanin z sąsiedniej parafii.
Niedziela Bożego Miłosierdzia – 12 kwietnia 2026 r.
- Odsłony: 363
Dzisiaj obchodziliśmy święto Bożego Miłosierdzia, a przygotowaniem do jego obchodów była nowenna, polegająca na odmawianiu Koronki do Miłosierdzia Bożego przez 9 dni, poczynając od Wielkiego Piątku. „Boże, Ojcze Miłosierny... Tobie zawierzamy losy świata" – to hasło tegorocznych uroczystości.
Święto Bożego Miłosierdzia to nie jest dzień dla ludzi doskonałych. To dzień dla zranionych, pogubionych, wątpiących, grzesznych…, czyli dla nas. Jezus przychodzi z pokojem, nie z wyrzutem. Przychodzi z przebaczeniem, nie z karą. Pokazuje swoje rany, by uleczyć nasze. Wzywa nas, aby przestać się bać, a w zamian dać się poprowadzić, a więc zaufać Mu. Być może nie stać nas jeszcze na to, by odpowiedzieć Bogu na to wezwanie otwartym sercem. Nawet jeśli szczytem naszej możliwości będzie postawienie tylko jednego kroku w Jego stronę, to i tak mamy powód do świętowania.
Święto Miłosierdzia Bożego - 12 kwietnia 2026 roku
- Odsłony: 375
Ma najwyższą rangę spośród wszystkich postaci nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego. Święto to jest nie tylko dniem szczególnego uwielbienia Boga w tajemnicy miłosierdzia, ale także czasem łaski dla wszystkich ludzi."Pragnę, aby święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W tym dniu otwarte są wnętrzności miłosiedzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które zbliżą się do żródła miłosierdzia Mojego; która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii św., dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. ... Niech się nie lęka zbliżyć do Mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat" (Dz 699). "Dusze giną mimo Mojej gorzkiej męki. Daję im ostatnią deskę ratunku, to jest święto Miłosierdzia Mojego. Jeżeli nie uwielbią miłosierdzia Mojego, zginą na wieki" (Dz 965). Święto obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Wybór pierwszej niedzieli po Wielkanocy na święto Miłosierdzia wskazuje na ścisły związek, jaki istnieje pomiędzy wielkanocną tajemnicą Odkupienia a tajemnicą miłosierdzia Bożego. Ten związek podkreśla jeszcze nowenna z koronki do Miłosierdzia Bożego, która rozpoczyna się w Wielki Piątek i polega na odmawianiu przez dziewięć kolejnych dni tej koronki. W "Dzienniczku" św. Faustyny zapisana jest także inna nowenna, którą Pan Jezus podyktował do jej użytku - wierni również mogą tę nowennę odmawiać (dzieło miłosierdzia dla zbawienia wielu dusz) z pobożności, łącznie z koronką do Bożego Miłosierdzia.
Zapraszamy w Niedzielę Miłosierdzia - 12 kwietnia na Godzinę Łaski o 15.00