Parafia pw. św. Ignacego z Loyoli
Dzień 80. Urodzin ks. Tadeusza Gorli – 25 maja 2026 r.
- Odsłony: 93
Dzisiaj w naszym kościele świętowaliśmy wyjątkową uroczystość – nasz rezydent, ks. Tadeusz Gorla obchodził swoją 80. rocznicę Urodzin. Na jubileuszowej Eucharystii pojawili się niecodzienni goście, wśród których byli: ks. bp senior archidiecezji częstochowskiej – Antoni Długosz, długoletni przyjaciel ks. Tadeusza – ks. Stanisław Wybański, przyjaciel kursowy Jubilata – ks. Rafał Zabłoński, dyrektor Domu Księży Emerytów w Kołobrzegu – ks. Marcin Lipnicki. Był też ks. Józef Potyrała – 95-letni emeryt, wyświęcony w 1956 r., jest to kapłan z najdłuższym stażem w naszej diecezji, w czerwcu obchodzić będzie 70 rocznicę święceń kapłańskich. Przy ołtarzu byli też nasi księża.
Ks. proboszcz powitał serdecznie przybyłych gości, przedstawił intencje mszalne, a potem rozpoczęła się jubileuszowa Msza św. W homilii ks. biskup senior przypomniał zebranym zakonną i kapłańską drogę dzisiejszego Jubilata, wspomniał też o ich długoletniej znajomości.
Rocznica święceń kapłańskich ks. Tadeusza Gorli – 15 maja 2026 r.
- Odsłony: 166
Dziś mija 29. rocznica święceń kapłańskich ks. Tadeusza Gorli. Przypomnijmy w kilku słowach, co ks. Tadeusz robił przed rokiem 1997, zanim przyjął święcenia kapłańskie. Wcześniej wiele lat pracował w Zgromadzeniu Braci Szkół Chrześcijańskich, które tworzą zakonnicy bez święceń kapłańskich.
Zgromadzenie to założył francuski kapłan św. Jan Chrzciciel de la Salle (żył w latach 1651-1719), a jego celem jest wychowanie młodzieży (zwłaszcza ubogiej i tzw. trudnej) w duchu chrześcijańskim.
Pierwsze, w tym roku, nabożeństwo fatimskie – 13 maja 2026 r.
- Odsłony: 95
Przed laty, 13 maja 1917 r. w Fatimie, w Portugalii, Najświętsza Maryja Panna zaczęła się ukazywać trojgu dzieciom: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. Poleciła im modlitwę, zwłaszcza różańcową, i pokutę za grzeszników, a dla uproszenia pokoju na świecie – nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi. W czasie ostatniego objawienia 13 października 1917 r. Pani z Fatimy powiedziała dzieciom, że jest Matką Bożą Różańcową, przybywającą wezwać ludzi, aby już dłużej nie obrażali Boga grzechami i by codziennie odmawiali różaniec. O tym wszystkim mówił ks. proboszcz, w czasie kazania, dzieciom pierwszokomunijnym, które razem z katechetą, p. Andrzejem, w ramach Białego Tygodnia, przyszły dziś z rodzicami do kościoła na wieczorną Mszę świętą i uczestniczyły w nabożeństwie fatimskim.
Wcześniej, o godz. 18.00, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, ks. Paweł celebrował nabożeństwo majowe.
Urodziny naszego wikariusza, ks. Pawła Byczkowskiego – 9 maja 2026 r.
- Odsłony: 96
Przed urodzinową Mszą św. w intencji naszego wikariusza, ks. Pawła Byczkowskiego, ks. proboszcz celebrował nabożeństwo majowe zakończone błogosławieństwem zebranych Najświętszym Sakramentem. Wieczorną Mszę św. sprawowali ks. proboszcz i dzisiejszy Jubilat, który wcześniej wraz z grupą ministrantów był w Skrzatuszu na Pielgrzymce LSO diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, gdzie ks. bp Krzysztof Zadarko pobłogosławił nowych ceremoniarzy (wśród których był także nasz Marcel) na pełnienie tej posługi.
Po błogosławieństwie kończącym urodzinową Eucharystię dzisiejszy Jubilat przyjmował kwiaty i życzenia od przedstawicielek wspólnot modlitewnych. W imieniu Apostolstwa Dobrej Śmierci i Odnowy w Duchu Świętym życzenia ks. Pawłowi złożyła p. Helena mówiąc
Diecezjalna Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza w Skrzatuszu – nasz młody parafianin Marcel diecezjalnym ceremoniarzem – 9 maja 2026 r.
- Odsłony: 76
Dzisiaj w Skrzatuszu odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza. Przyjechało na nią około 300 młodych ludzi na co dzień służących przy ołtarzu (w tym także grupa naszych ministrantów, której towarzyszył ks. Paweł Byczkowski). Pięćdziesięciu jeden z nich niedawno ukończyło kurs na ceremoniarza i podczas Mszy św. ks. bp Krzysztof Zadarko pobłogosławił ich na pełnienie tej posługi. Każdy z nich otrzymał krzyż oraz stosowny certyfikat. Była to już czwarta edycja kursu ceremoniarza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w tej formie, czwarta i rekordowa. Podczas pielgrzymki, oprócz Mszy św. odbył się konkurs liturgiczny, który przeprowadzili klerycy koszalińskiego seminarium, rozegrano też turniej piłki nożnej.
Każda edycja kursu składa się z czterech weekendowych zjazdów, które odbywają się w koszalińskim seminarium. W tej edycji, która rozpoczęła się w październiku i trwała przez cztery weekendy, uczestniczyło 51 Ministrantów z 23 parafii.
Pierwsze spotkanie odbyło się w dniach 24-26.10.2025 r., a w programie zjazdu znalazły się: test sprawdzający wiedzę, zajęcia na temat obsługi Mszy św. oraz błędów liturgicznych, próba asysty, liturgiczny savoir-vivre, zasady prowadzenia zbiórki ministranckiej, a także spotkanie z ks. biskupem Krzysztofem Zadarką i uczestnictwo w uroczystości rocznicy poświęcenia katedry koszalińskiej. Nie zabrakło czasu na rekreację i wzajemne poznanie podczas „niedokończonych rozmów” w seminaryjnej kawiarence.
Nasz Ksiądz Proboszcz Kazimierz Dullak – Wikariuszem Biskupim ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego
- Odsłony: 121
Nasz Ksiądz Proboszcz, a zarazem Profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, dr hab. Kazimierz Dullak – Wikariuszem Biskupim ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego – 1 maja 2026 r.
Dekretem z dn. 23 kwietnia 2026 r. ks. biskup koszalińsko-kołobrzeski Krzysztof Zadarko z dniem 1 maja 2026 r. mianował na okres pięciu lat naszego Proboszcza, Księdza Kazimierza Dullaka Wikariuszem Biskupim ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, utrzymując postanowienia dekretów, mocą których spełnia Ksiądz dotychczasowe funkcje.
W dekrecie czytamy m.in.: Wikariusz biskupi jest najbliższym współpracownikiem biskupa diecezjalnego w trosce o życie konsekrowane w diecezji oraz włączanie go w pasterskie działanie naszego Kościoła lokalnego.
Serdecznie gratulujemy naszemu Księdzu Proboszczowi i życzymy, aby własne doświadczenie obecności Boga w życiu Księdza stało się źródłem siły w wykonywaniu niełatwej posługi wikariusza biskupiego dla dobra naszej diecezji.
Drogi Księże Proboszczu, proszę przyjąć nasze wyrazy szacunku i modlitewnego wsparcia.
Tekst: Róża Gorońska
W załączeniu: Dekret ks. biskupa Krzysztofa Zadarki