Parafia pw. św. Ignacego z Loyoli
Cd. rekolekcji wielkopostnych – 23-25 marca 2026 r.
- Odsłony: 462
Poniedziałek 23 marca to drugi dzień rekolekcji głoszonych przez ks. Rafała. Zaczął się on śpiewająco i to dosłownie. Przed Mszą św. ks. Rafał uczył zebranych pieśni: „Strumienie życia płyną z Twego Serca, kto jest spragniony niech przyjdzie i pije”. Eucharystię o godz. 10.00 sprawowali księża: Paweł i Rafał. W nauce rekolekcyjnej ks. Rafał mówił m.in. o drzewie poznania, wspomniał też, jak należy się modlić i wytrwać w modlitwie. Mszę św. zakończyła ta sama pieśń, którą śpiewano na jej rozpoczęcie.
Rozpoczęcie rekolekcji wielkopostnych – 22 marca 2026 r.
- Odsłony: 596
Drugi dzień kalendarzowej wiosny powitał nas piękną, słoneczną pogodą. Było też dość ciepło. Dzisiaj też w naszej wspólnocie powitaliśmy ks. Rafała Kowalskiego wikariusza parafii pw. św. Jacka w Słupsku, który prowadzi tegoroczne rekolekcje wielkopostne w naszej parafii. Życzymy mu prowadzenia Ducha Świętego.
Porządek rekolekcji w poniedziałek, wtorek i środę jest następujący:
- dla dzieci i młodzieży
Ø godz. 8.10-8.55 klasy I, II, III, IV
Ø godz. 12.45-13.30 klasy V, VI, VII, VIII i starsza młodzież z ul. Morskiej.
- dla dorosłych
Ø Msza św. z nauką rekolekcyjną o godz. 10.00 i o 18.30.
Nasi górą w półfinałach diecezjalnych Ligi Ministranckiej w piłce nożnej – 14 marca 2026 r.
- Odsłony: 567
Dzisiaj w godzinach przedpołudniowych reprezentacja naszych ministrantów pod opieką ks. Pawła Byczkowskiego udała się do Wałcza na półfinały diecezjalne Ligi Ministranckiej w piłce nożnej. Nasi zawodnicy rozegrali trzy mecze z drużynami z parafii: Matki Bożej Królowej Polski z Grzmiącej, św. Rozalii ze Szczecinka oraz Najświętszej Marii Panny Bolesnej, Pani Skrzatuskiej ze Skrzatusza.
Pierwszy mecz nasi ministranci rozegrali z drużyną z Grzmiącej (w zielonych koszulkach). Spotkanie rozpoczęło się bardzo dobrze dla naszej drużyny – już w pierwszej minucie prowadzenie zdobył Marcel. Jednak chwilę później przeciwnicy wyrównali na 1:1, a następnie wyszli na prowadzenie 2:1. Nadzieję na wygraną naszej drużynie przywrócił Szymon, który pięknym strzałem z rzutu wolnego doprowadził do remisu 2:2. Niestety, w końcówce meczu drużyna z Grzmiącej zdobyła jeszcze jedną bramkę i ostatecznie nasi przegrali 3:2 po bardzo wyrównanym spotkaniu.
Dzień imienin naszego proboszcza, ks. Kazimierza Dullaka – 4 marca 2026 r.
- Odsłony: 684
Dzisiaj świętowaliśmy Dzień Imienin naszego ks. proboszcza. Jest to dla niego trudny czas, dwa dni temu pochował swoją mamę. Imieninową Mszę św. sprawowali ks. Paweł i ks. proboszcz. W liturgii uczestniczyła spora grupka ministrantów. Kazanie wygłosił ks. Paweł, w którym m.in. przybliżył zebranym postać świętego patrona naszego Solenizanta.
Św. Kazimierz, pomimo upływu czasu, do dziś pozostaje symbolem czystości serca, odpowiedzialności i wierności wartościom chrześcijańskim. Jego życie pokazuje, że świętość nie zależy od wieku, ani pozycji społecznej. Nawet w świecie polityki i dworskiego splendoru można pozostać człowiekiem modlitwy, sprawiedliwości i miłości wobec innych. Dlatego postać młodego królewicza wciąż inspiruje wiernych, przypominając, że prawdziwa wielkość człowieka nie polega na władzy czy bogactwie, lecz na życiu zgodnym z Ewangelią i na służbie drugiemu człowiekowi.
Po błogosławieństwie, kończącym Mszę św., ks. Kazimierz przyjmował życzenia i kwiaty od zebranych na wieczornej Eucharystii. Jako pierwsze złożyły je przedstawicielki wspólnot: Odnowy w Duchu Świętym i Apostolstwa Dobrej Śmierci – panie: Zuzanna i Helena mówiąc:
Pogrzeb śp. Edyty Dullak – mamy naszego ks. proboszcza – 2 marca 2026 r.
- Odsłony: 732
Dzisiaj grupa 38 naszych parafian pojechała do Gowidlina, aby odprowadzić na wieczny odpoczynek mamę naszego proboszcza, ks. Kazimierza Dullaka. Parafianom towarzyszyli księża: Paweł i Tadeusz. O godz. 8.30 autokar, zamówiony przez ks. Pawła, wyruszył na Kaszuby (tak, tak – Gowidlino leży na Kaszubach). Mama ks. proboszcza Edyta Dullak zmarła 25 lutego, przeżyła 86 lat. W grupie jadących na pogrzeb była również grupa ministrantów. Nasi parafianie przyjechali na miejsce około godz. 10.00 i byli bardzo zaskoczeni, że tam leży jeszcze śnieg. Następnie udali się do kościoła parafialnego pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Trwały tam już modły za spokój duszy śp. Edyty Dullak; m.in. odmówiono różaniec, koronkę do Bożego Miłosierdzia i antyfonę „Pod Twoją obronę”.
Przez cały czas do kościoła przychodziły kolejne osoby; rodzina i księża zajęli miejsca w pierwszych ławkach. Msza żałobna rozpoczęła się o godz. 11.00. Liturgii przewodniczył ks. bp diecezjalny Krzysztof Zadarko, w prezbiterium byli również: nasz ks. proboszcz, proboszcz Gowidlina – ks. Tadeusz Olszewski, ks. dr Eugeniusz Kaczor – wykładowca w naszym seminarium i proboszcz parafii pw. św. Jadwigi w Białogardzie, a prywatnie kolega z roku naszego proboszcza. W prezbiterium był również ks. Paweł, który gospodarskim okiem doglądał przebiegu ostatniego pożegnania śp. mamy naszego proboszcza oraz jeden z kleryków koszalińskiego seminarium. Przy ołtarzu służyli nasi ministranci i ich miejscowi koledzy. Był tam również nasz szafarz, p. Bartosz.
Druga niedziela Wielkiego Postu – Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami – 1 marca 2026 r.
- Odsłony: 700
Od 2006 r. Dzieło Pomocy „Ad Gentes” będące podmiotem Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji organizuje w II niedzielę Wielkiego Postu Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. W tę niedzielę w sposób szczególny modlono się za polskich misjonarzy i misjonarki oraz wspierano ich ofiarami zebranymi do puszek. W tym roku dzień ten obchodzony był pod hasłem: „Uczniowie-misjonarze pomagają misjom”. Jako uczniowie-misjonarze niosą Dobrą Nowinę tam, gdzie brakuje nadziei, pokoju i miłości. Ich posługa to również pomoc związana z codziennym życiem ludzi: edukacja, opieka medyczna, walka z niedożywieniem i budowa obiektów sakralnych. Według danych z 2025 r. na świecie pracuje 1617 polskich misjonarzy w 99 państwach.