Parafia pw. św. Ignacego z Loyoli
Pierwsza Niedziela Wielkiego Postu – Gorzkie Żale – 22 lutego 2026 r.
- Odsłony: 724
Gorzkie Żale to popularne w Polsce nabożeństwo pasyjne, połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym. Pochodzi ono z początków XVIII w. – po raz pierwszy odprawiono je w 1707 r. Jego tekst zachował oryginalne, staropolskie brzmienie. To nabożeństwo od ponad trzystu lat pomaga wiernym przeżywać Wielki Post w duchu pokuty, modlitwy i refleksji. Ich historia, struktura i melodyjność sprawiają, że pozostają żywą częścią polskiej tradycji religijnej. Zaś nazwa pochodzi od pierwszych wyrazów pieśni: „Gorzkie żale przybywajcie, serca nasze przenikajcie”.
Warto pielęgnować Gorzkie Żale, aby kolejne pokolenia mogły odkrywać w nich piękno medytacji nad męką Chrystusa i umacniać swoją relację z Bogiem. Wystarczy zatrzymać się na chwilę, posłuchać i po prostu być – pozwolić, by ta modlitwa zaprowadziła nas pod Krzyż, aby w ciszy serca towarzyszyć Jezusowi i oddać Mu wszystko, co dziś nosimy w sercu.
Środa Popielcowa – 18 lutego 2026 r.
- Odsłony: 687
Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post – czterdziestodniowy okres przygotowania do Triduum Paschalnego i świąt Zmartwychwstania Pańskiego. To czas modlitwy, postu i jałmużny, który ma pomóc wiernym głębiej wejść w tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
W pierwszych wiekach chrześcijaństwa przygotowanie do świąt Zmartwychwstania trwało tylko czterdzieści godzin. W późniejszym czasie przygotowania zabierały cały tydzień, aż wreszcie około V w. czas ten wydłużył się. Po raz pierwszy o poście trwającym czterdzieści dni wspomina św. Atanazy z Aleksandrii w liście pasterskim z okazji Wielkanocy z 334 r.
Wielki Post kończy się w Wielki Czwartek, kiedy to katolicy rozpoczynają obchody Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Niedziela Wielkanocna przypada w tym roku 5 kwietnia.
W orędziu na tegoroczny Wielki Post zatytułowanym: „Słuchać i pościć. Wielki Post jako czas nawrócenia” papież Leon XIV wskazuje, że post to nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów, lecz ćwiczenie się w porządkowaniu pragnień i uczenie się odpowiedzialności za bliźnich. W orędziu zachęca nas szczególnie do powściągliwości w słowach: „Zacznijmy rozbrajać nasz język, rezygnując z ostrych słów, pochopnych osądów, mówienia źle o nieobecnych, którzy nie mogą się bronić, oraz unikając oszczerstw. Starajmy się nauczyć się ważyć słowa i pielęgnować uprzejmość: w rodzinie, wśród przyjaciół, w miejscach pracy, w mediach społecznościowych, w debatach politycznych, w środkach przekazu, we wspólnotach chrześcijańskich. Wtedy wiele słów nienawiści ustąpi miejsca słowom nadziei i pokoju”.
Nasi ministranci w Poznaniu – 2-4 lutego 2026 r.
- Odsłony: 711
W poniedziałek, 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego, nasi ministranci rozpoczęli swój trzydniowy wyjazd do Poznania pod duchową opieką ks. Pawła i czujnym okiem p. Małgosi. Wczesnym rankiem wyruszyli pociągiem w drogę, pełni radości, energii i dobrego humoru. Po dotarciu na miejsce udali się do miejsca noclegu, gdzie zostawili bagaże i ruszyli na poznawanie miasta.
Pierwszym punktem programu był spacer po centrum oraz wizyta w galerii Stary Browar, a następnie udali się na poznański rynek, gdzie zjedli wspólny obiad. Po posiłku kontynuowali spacer po Starym Mieście, odwiedzając m.in. bazylikę kolegiacką (w Poznaniu rzadko kto tak mówi – dla wszystkich jest to po prostu fara – uwaga piszącej te słowa), w której zatrzymali się na chwilę modlitwy. Fara poznańska to przepiękny, barokowy kościół pojezuicki, jeden z najładniejszych w Polsce. Położony w samym sercu miasta, tuż przy Starym Rynku.
Ofiarowanie Pańskie – 2 lutego 2026 r.
- Odsłony: 720
Czterdzieści dni po Bożym Narodzeniu Kościół prowadzi nas do świątyni jerozolimskiej, gdzie Maryja i Józef przynoszą Dziecię Jezus, aby wypełnić Prawo Mojżeszowe. To wydarzenie, znane jako Ofiarowanie Pańskie, w polskiej tradycji nosi nazwę święta Matki Bożej Gromnicznej i wiąże się z poświęceniem świec – gromnic, chroniących przed burzami i złymi mocami.
Tego dnia obchodziliśmy też Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, w tym roku już po raz trzydziesty.
Niedziela Słowa Bożego – 25 stycznia 2026 r.
- Odsłony: 747
Trzecia niedziela zwykła obchodzona jest w całym Kościele jako niedziela Słowa Bożego. Papież Franciszek ustanowił ją siedem lat temu, aby w całym Kościele promować znajomość Pisma Świętego oraz zwrócić uwagę na Słowo Boże w liturgii i życiu wspólnot. W tym roku niedziela ta jest przeżywana pod hasłem „Słowo Chrystusa niech mieszka w was” (Kol 3,16).
W naszej świątyni sumę o godz. 10.00 sprawowali księża: Paweł i Tadeusz. Zamiast kazania ks. proboszcz podsumował ubiegły rok. Na początku podał kilka danych statystycznych. W roku 2025 w naszym kościele 5 par zawarło związek małżeński, ochrzczono 22 dzieci, do I Komunii Świętej przystąpiło 36 trzecioklasistów + 1 dziecko z zagranicy, sakrament bierzmowania otrzymało 14 nastolatków, a na cmentarzu pogrzebano 58 osób. Potem ks. proboszcz mówił o rozmowach parafian z księżmi (685 mieszkańców przyjęło kapłana) w czasie wizyt duszpasterskich, o tym, jak zagospodarować pomieszczenia pod prezbiterium (pomysły to: kaplica zimowa, kawiarenka, miejsce spotkań grup parafialnych), o tym, jakie mamy wspólnoty (być może zaczną się spotkania biblijne i zostanie utworzony parafialny caritas), przypomniał też, jakie wydarzenia religijne odbędą w tym roku (m.in. – dokąd pojadą tegoroczne pielgrzymki). Ks. proboszcz omówił też koszty zakupu: organów i drzwi wejściowych; być może będzie też zakup wyciszonego konfesjonału. W tym miejscu serdecznie podziękował parafianom za datki na tacę inwestycyjną.
