W koszalińskim CEF-ie od piątku, 7 czerwca, trwały warsztaty muzyki liturgicznej dla wokalistów i instrumentalistów. Zostały one zorganizowane przez pp. Grandów prowadzących naszą scholę rodzinną. W ćwiczeniach wzięli udział wokaliści i instrumentaliści, którzy są członkami zespołów i schol animujących muzycznie wydarzenia liturgiczne (w tym także około 10 osób z naszej scholi). Warsztaty prowadził duet znanych twórców muzyki kościelnej – Piotr Pałka i Paweł Bębenek.

Piotr Pałka jest dyrygentem, kompozytorem, śpiewakiem, absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie. Od lat prowadzi ożywioną działalność artystyczną, pracując jako dyrygent wielu zespołów, w tym założonego przez siebie chóru „Voce Angeli” (Głosem Anioła), działającego przy bazylice oo. franciszkanów w Krakowie. W skład zespołu wchodzą studenci i absolwenci krakowskich uczelni. Chór wykonuje głównie muzykę religijną. Piotr Pałka komponuje i opracowuje utwory chóralne i wokalno-instrumentalne, z których wiele zostało wydanych. Aktywnie uczestniczy w odnowie muzyki liturgicznej, prowadząc warsztaty muzyczne w Polsce i za granicą (m.in. w Niemczech, Belgii, Anglii, Szwajcarii, na Litwie czy we Włoszech).

Paweł Bębenek jest dyrygentem, kompozytorem, wokalistą, absolwentem Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, jest też członkiem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych. Od 1995 komponuje muzykę liturgiczną wokalno-instrumentalną, a cappella i sceniczną. Jego dzieła znalazły się w kilku śpiewnikach. Po jego utwory sięgają schole i chóry na całym świecie. Od paru lat poświęca się prowadzeniu warsztatów muzyki liturgicznej w kraju i za granicą (m.in. w Ukrainie, na Litwie, Białorusi, w Rosji, Niemczech, Wielkiej Brytanii czy w Stanach Zjednoczonych).

Obchodziliśmy dzisiaj uroczystość Bożego Ciała. Wyszliśmy na ulice naszego osiedla, aby publicznie dać świadectwo naszej wiary, znak tego, że Pan Jezus jest z nami. Idąc w procesji zapraszaliśmy Go do naszych domów i mieszkań, aby przemienił nasze życie Bożą miłością, pomimo naszych grzechów. Procesja Bożego Ciała była także okazją do podziękowania Panu Jezusowi za to, że dał nam siebie w Eucharystii.

Procesję poprzedziła Msza św. o godz. 11.30. W koncelebrze brali udział ks. Tadeusz i gość, ks. Lech z diecezji sosnowieckiej, a przewodniczył jej ks. proboszcz, on też wygłosił Słowo Boże.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią tegoroczna trasa procesji prowadziła ulicami Franciszkańską, Wydmową, Rybacką, Sienkiewicza i ponownie Franciszkańską, którą wróciliśmy przed kościół; tam obok wejścia do świątyni przygotowano IV ołtarz. Wcześniejsze ołtarze stały przy ul. Wydmowej, Rybackiej i Sienkiewicza. Na czele procesji niesiono krzyż, potem sztandary, dalej szły dzieci pierwszokomunijne z p. Andrzejem, dziewczynki sypiące kwiaty pod czujnym okiem p. Natalii (niestety nie było ich zbyt dużo, ale te które były, robiły to z wielkim przejęciem i oddaniem, sypiąc kwiaty pełnymi garściami, co można zobaczyć na załączonych zdjęciach), ministranci i lektorzy. Baldachim, nad księżmi idącymi z monstrancją z Najświętszym Sakramentem, niosło czterech panów.

Wszystkie ołtarze były pięknie przygotowane, przystrojone młodymi brzózkami, kolorowymi kwiatami, ale trzeba przyznać, że pierwszy z nich (na ul. Wydmowej) się wyróżniał. Zbudowany był w łodzi „płynącej” po wzburzonych falach, z rozpiętym żaglem. Były wiosła, była też sieć pełna ryb (na tle brzozowego krzyża), a nawet kotwica. Mogła to być alegoria łodzi św. Piotra, który stał się „rybakiem ludzi”. W łodzi, obok miejsca przygotowanego na ustawienie monstrancji, leżał chleb (specjalnie upieczony i udekorowany) oraz symboliczny dzban wina.

P. Krzysztof, podobnie jak w roku ubiegłym, zapewnił nagłośnienie (choć tym razem w dźwiganiu sprzętu pomagał mu p. Roman z naszej scholi), przez co śpiew był doskonale słyszalny. Dla uczestników procesji przygotowano małe śpiewniki. Były one wyłożone na stoliku przy wyjściu z kościoła i każdy chętny mógł je wziąć. W tym roku ks. proboszcz nie niósł monstrancji z Ciałem Chrystusa, ale w czasie procesji intonował pieśni eucharystyczne.

Przy ostatnim ołtarzu, po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem, ks. proboszcz podziękował m.in.: parafianom przygotowującym ołtarze, służbie liturgicznej, dziewczynkom sypiącym kwiaty, dzieciom pierwszokomunijnym, osobom niosącym baldachim, sztandary i wstążki. Dziękował też policji i straży miejskiej zabezpieczającym trasę procesji oraz wszystkim wiernym za udział w dzisiejszej liturgii.

Parafia pw. Ducha Świętego w Koszalinie organizuje pielgrzymkę do Torunia i Częstochowy w terminie 7-9.06.2024 r. Koszt pielgrzymki - 400 zł.

Wyjazd o godz. 6.00 spod kościoła. Szczegółowe informacje i zapisy pod nr telefonu 662243894. 

13 maja 1917 roku w Fatimie, w Portugalii, Najświętsza Dziewica zaczęły się ukazywać trojgu dzieciom: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. Poleciła im modlitwę, zwłaszcza różańcową, i pokutę za grzeszników, a dla uproszenia pokoju w świecie – nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi. W czasie ostatniego objawienia 13 października 1917 roku powiedziała, że jest Matką Bożą Różańcową, przybywającą wezwać ludzi, by już dłużej nie obrażali Boga grzechami i by codziennie odmawiali różaniec.

Dzisiaj w naszej świątyni sprawowano pierwsze w tym roku nabożeństwo fatimskie, było ono wyjątkowo uroczyste, bo w brały w nim udział dzieci pierwszokomunijne, które wczoraj przyjęły po raz pierwszy Pana Jezusa do swojego serca, a dziś przyszły z najbliższymi do kościoła w ramach Białego Tygodnia i uczestniczyły wcześniej we Mszy św. o godz. 18.30, którą w koncelebrze sprawowali wszyscy nasi księża. Równie uroczyście w czasie tej Mszy św. ks. proboszcz udzielił dzieciom, ubranym w białe alby, komunii św.

Cały kościół z racji wczorajszej uroczystości był pięknie przystrojony. Przed ołtarzem głównym stała dekoracja przedstawiająca hostię, którą podtrzymywały dwa aniołki, a otaczało ją morze kwiatów, wśród których były białe lilie, chryzantemy, gerbery i konwalie, przystrojone gipsówką i zielenią. Przed pulpitem stał wazon z białymi liliami, a obok tabernakulum piękne białe anturia na tle zielonych liści. Pozostałe ołtarze były też przystrojone kwiatami. Ołtarz maryjny otaczały białe hortensje, storczyki, skrzydłokwiat i biało-różowe azalie, zaś stopy figury Pani Fatimskiej tonęły w białych różach. Ołtarz Chrystusa Miłosiernego zdobiły białe hortensje i biało-różowe azalie. Trzecioklasiści, pod czujnym okiem p. Andrzeja i p. Bogusi, siedzieli w przystrojonych na biało ławkach, przyozdobionych bukiecikami kwitnących i pachnących konwalii.

Po mszy św. rozpoczęła się procesja wokół kościoła, za krzyżem szły dzieci pierwszokomunijne, potem nasi księża Kazimierz i Piotr, dalej figura Pani Fatimskiej niesiona przez czterech panów, a następnie wierni niosący zapalone świece i śpiewający pieśni maryjne. Nagłośnienie przygotował p. Krzysztof. Na zakończenie ks. proboszcz udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa, a zebrani żegnając się Matką Bożą z Fatimy zaśpiewali jej pieśń „Panience na dobranoc”.

Tekst: Róża Gorońska

Zdjęcia: Róża Gorońska i Marianna Stolarz

Ta niedziela była wyjątkowa; nie dość, że to Niedziela Miłosierdzia Bożego, to także 20. rocznica powstania w naszej parafii wspólnoty „Odnowa w Duchu Świętym”. Wyjątkowość tej niedzieli miał podkreślić przyjazd o. Remigiusza Recława, jezuity wraz z zespołem ewangelizacyjnym „Prawy Brzeg” ze Szczecina.

Już kilka dni wcześniej o. Remigiusz na swoim profilu na Facebooku informował o tym wydarzeniu, pisząc m.in.: „W Niedzielę Miłosierdzia będę głosił kazania w Koszalinie. 20 lat temu głosiłem pierwsze rekolekcje wielkopostne w parafii św. Ignacego z Loyoli w Koszalinie. Byłem jeszcze klerykiem. Posługiwaliśmy razem z Mocnymi w Duchu. A po rekolekcjach powstała w parafii wspólnota Odnowy w Duchu Świętym. Dziś ma swoje 20-lecie. Z tej okazji będę głosił na mszach kazania (godz. 8.00, 10.00, 11.30, 13.00). A wieczorem przyjeżdża ze Szczecina zespół Prawy Brzeg i będzie modlitwa o uzdrowienie. O godz. 18.00 zaczniemy modlitwę. O 18.30 Eucharystia i po niej adoracja. Zapraszam”.

Także zespół „Prawy Brzeg” na swoim profilu na Facebooku już 2 kwietnia napisał: „Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: »Pokój wam!« Następnie rzekł do Tomasza: »Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym«. Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: »Pan mój i Bóg mój!«.

Panie, Ty znasz moje serce, znasz moje tęsknoty, najgłębsze pragnienia i niedomagania. Tajemnica spotkania z Tobą kryje się we wnętrzu mojego serca.

Daj się porwać Bogu, który pragnie obdarować Ciebie swoją Miłością i Miłosierdziem!

Wdzięczni za możliwość posługi z o. Remigiuszem Recławem SJ zapraszamy do Koszalina w niedzielę Miłosierdzia Bożego.

Szczegóły na plakacie poniżej”.

Ma najwyższą rangę spośród wszystkich postaci nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego. Święto to jest nie tylko dniem szczególnego uwielbienia Boga w tajemnicy miłosierdzia, ale także czasem łaski dla wszystkich ludzi."Pragnę, aby święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W tym dniu otwarte są wnętrzności miłosiedzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które zbliżą się do żródła miłosierdzia Mojego; która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii św., dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. ... Niech się nie lęka zbliżyć do Mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat" (Dz 699). "Dusze giną mimo Mojej gorzkiej męki. Daję im ostatnią deskę ratunku, to jest święto Miłosierdzia Mojego. Jeżeli nie uwielbią miłosierdzia Mojego, zginą na wieki" (Dz 965). Święto obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Wybór pierwszej niedzieli po Wielkanocy na święto Miłosierdzia wskazuje na ścisły związek, jaki istnieje pomiędzy wielkanocną tajemnicą Odkupienia a tajemnicą miłosierdzia Bożego. Ten związek podkreśla jeszcze nowenna z koronki do Miłosierdzia Bożego, która rozpoczyna się w Wielki Piątek i polega na odmawianiu przez dziewięć kolejnych dni tej koronki. W "Dzienniczku" św. Faustyny zapisana jest także inna nowenna, którą Pan Jezus podyktował do jej użytku - wierni również mogą tę nowennę odmawiać (dzieło miłosierdzia dla zbawienia wielu dusz) z pobożności, łącznie z koronką do Bożego Miłosierdzia.

Zapraszamy w Niedzielę Miłosierdzia 7 kwietnia na Godzinę Miłosierdzia o 15.00