Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Obowiązuje ono w Kościele powszechnym od 2000 r. i ukazuje jedną z najważniejszych prawd chrześcijaństwa. Zostało ustanowione przez Jana Pawła II w odwołaniu do objawień s. Faustyny Kowalskiej, na zawartą w nich prośbę samego Jezusa. Zabiegi o ustanowienie tego święta sięgają roku 1938, które po śmierci św. Faustyny podjął jej spowiednik ks. Michał Sopoćko.

Święto Miłosierdzia zamyka Oktawę Wielkanocy oraz otwiera Tydzień Miłosierdzia, który wzywa nas do refleksji i bardziej uważnego rozejrzenia się wokół, by lepiej dostrzec  szczególnie potrzebujących naszej pomocy. Jest to czas budzenia „wyobraźni miłosierdzia”, o którą apelował Jan Paweł II, po zawierzeniu świata Bożemu Miłosierdziu. Równo 10 lat temu, w Niedzielę Miłosierdzia 27 kwietnia 2014 r., Ojciec Święty Franciszek ogłosił świętymi Kościoła powszechnego swoich poprzedników: Jana XXIII i Jana Pawła II.

Dzisiejszą Mszę św. o godz. 10.00 koncelebrowali ks. proboszcz i ks. Tadeusz. Także dziś Caritas obchodził swoje święto patronalne, stąd po wszystkich mszach św. zbierano datki do puszek na dzieła Caritas-u. Już wcześniej nasi księża zapraszali parafian do kościoła na godz. 15.00 na Godzinę Łaski. Życzeniem Jezusa przekazanym św. s. Faustynie było, by zwłaszcza o tej godzinie łączyć się z obfitym w łaskę Bożym Miłosierdziem na wspólnej modlitwie. Na naszej stronie internetowej jest też specjalna informacja o tym święcie.

O godz. 15.00 ks. proboszcz wystawił Najświętszy Sakrament na ołtarzu Chrystusa Miłosiernego, a następnie odczytał fragment dzienniczka św. s. Faustyny. Potem Koronkę do Bożego Miłosierdzia poprowadziła śpiewem nasza schola. Każdą dziesiątkę na małych paciorkach różańca („Dla jego bolesnej męki”) śpiewała inna osoba ze scholi. Do modlących się dołączył także ks. Paweł. Po koronce ks. proboszcz podziękował naszej scholi (pod kierunkiem p. Małgosi), która śpiewem i muzyką wielbiła Boga i Jego Miłosierdzie oraz parafianom za uczestnictwo w nabożeństwie, a potem pobłogosławił zebranych Najświętszym Sakramentem. Już na zakończenie ks. Kazimierz udzielał indywidualnego błogosławieństwa wszystkim, którzy podeszli do stopnia komunijnego przy śpiewie scholi rodzinnej. Godzinę Łaski zakończył śpiew „O Krwi i Wodo, któraś wytrysnęła z Serca Jezusowego jako zdrój miłosierdzia dla nas, ufamy Tobie”.

Tekst: Róża Gorońska (na podstawie informacji zebranych przez Mariannę Stolarz)

Zdjęcia: Janina Bassel (ze Mszy św. o godz. 10.00) oraz Marianna Stolarz (z Godziny Łaski)

 

Godzina Łaski