Dziś rano o godz. 9.00 w koszalińskiej katedrze sprawowano Mszę Krzyżma. To jedyna taka Msza w roku, celebrowana tylko w jednym kościele w diecezji. W jej trakcie księża wraz z biskupami odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie. Eucharystii przewodniczył ks. abp nominat Zbigniew Zieliński, który z końcem kwietnia odchodzi do Poznania. Na tej Mszy św. podziękował on całej wspólnocie diecezjalnej za trzy lata współpracy. Na koniec Eucharystii wręczył też pamiątkowe dyplomy kapłanom świętującym w tym roku 25. i 50. rocznicę święceń. W czasie liturgii ks. abp nominat pobłogosławił oleje chorych i katechumenów oraz krzyżmo.
W Kościele katolickim Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęło się dziś wieczorem Triduum Paschalne, w czasie którego wspominamy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Msza św. ma charakter bardzo uroczysty. Jest dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa. Ostatnia Wieczerza, którą Jezus spożywał z apostołami, była tradycyjną ucztą paschalną, która przypominała wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej. Jednak Chrystus nadał tej wieczerzy nowy sens. Mówiąc, że poświęcony chleb jest Jego Ciałem, a wino Krwią, ustanowił Eucharystię i nakazał apostołom: „To czyńcie na Moją pamiątkę”.
Dzisiejsza uroczystość w naszym kościele rozpoczęła się od złożenia życzeń kapłanom z okazji ich święta. Księżom wręczono białe róże i słodkie upominki. Do życzeń dołączyła się też służba liturgiczna. Białą różę położono także u stóp ołtarza. W liturgii podczas śpiewu hymnu „Chwała na wysokości Bogu” dzwoniły wszystkie dzwonki, a potem umilkły. Usłyszymy je dopiero podczas Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę. W czasie kazania ks. proboszcz przybliżył wiernym stanowisko Kościoła katolickiego odnośnie sposobów przyjmowania Eucharystii. W mediach i nie tylko spotykamy się z bardzo różnymi informacjami na ten temat, a po dzisiejszym kazaniu nasi parafianie (zwłaszcza ci, którzy mieli wątpliwości) uspokoją swoje sumienia, że przystępując do stołu Pańskiego, robią to we właściwy sposób.
Po Mszy św. wyruszyła procesja do tzw. ciemnicy, gdzie Najświętszy Sakrament przechowywany będzie do początku liturgii Męki Pańskiej. Tam można było adorować Go do godz. 22.00. Wymownym znakiem, że Jezusa nie ma w prezbiterium, jest ogołocenie ołtarza. Aż do Wigilii Paschalnej pozostaje on bez obrusu, świec i wszelkich ozdób. Tabernakulum jest puste.
Oprawę muzyczną Mszy Wieczerzy Pańskiej zapewniła nasza schola rodzinna pod kierunkiem p. Małgosi, podkreślając uroczysty charakter dzisiejszej liturgii.
Tekst: Róża Gorońska
Zdjęcia: Janina Bassel