Niedziela Palmowa jest zwana również Niedzielą Męki Pańskiej. Została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy miasta witali Go, machając gałązkami palmowymi. Stąd też na pamiątkę tamtych wydarzeń, w Niedzielę Palmową wierni przychodzą do kościoła z symbolicznymi palmami. Mimo, że polskie tradycyjne palmy wielkanocne nie są podobne do tych rosnących na Bliskim Wschodzie, ale symbolizują to samo – radość i triumf. Palmy w Polsce zastępują często gałązki wierzbowe z baziami. Po ich poświęceniu zatyka się je za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo Boże. Palmy utykano także na polach, aby Pan Bóg strzegł zasiewów i plonów przed gradem, suszą i nadmiernym deszczem.
W kruchcie własnoręcznie wykonane palmy do poświęcenia rozprowadzała parafialna Odnowa w Duchu Świętym. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na dzieła ewangelizacyjne organizowane przez nią.
Dzisiaj przed Eucharystią sprawowaną o godz. 10.00 wierni zgromadzili się na placu przed kościołem, tam ks. proboszcz (w otoczeniu ks. Tadeusza i ks. Pawła oraz ministrantów) poświęcił przyniesione przez parafian palmy. Następnie księża wraz z wiernymi uroczyście weszli do naszej świątyni śpiewając pieśń „Chrystus wodzem, Chrystus królem, Chrystus, Chrystus władcą nam...”. Ta pieśń również była śpiewana na zakończenie sumy. Zamiast kazania ks. proboszcz i dwóch ministrantów czytali opis Męki Pańskiej. Nasz kościół był dziś udekorowany gałązkami prawdziwych palm, które stały w gazonach przed pulpitem oraz przed zasłoniętym krzyżem w prezbiterium. Również część ławek zdobiły palmowe gałązki. W czasie pozostałych Mszy św. księża święcili, przyniesione przez wiernych, palmy we wnętrzu kościoła. W ogłoszeniach duszpasterskich na każdej Mszy św. ks. proboszcz zapoznał wiernych z programem nadchodzących, bardzo ważnych dla każdego katolika, najbliższych dni (Triduum Paschalne i Wielkanoc). Wspomniał też o Mszy Krzyżma sprawowanej w najbliższy czwartek w katedrze o godz. 9.00, której przewodniczyć będzie ks. abp nominat Zbigniew Zieliński. Będzie to także diecezjalne podziękowanie za jego posługę w naszej diecezji przed odejściem do Poznania.
Tradycyjnie, jak co roku, w Niedzielę Palmową wolontariusze prowadzili akcję wsparcia koszalińskiego hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego – datki można było złożyć do puszek przy wyjściu z kościoła. Wszyscy ofiarodawcy dostali żółte żonkile.
Dziś sprawowano też ostatnie Gorzkie Żale przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Nabożeństwu przewodniczył ks. Paweł. Po błogosławieństwie wierni mogli adorować krzyż, a przy okazji złożyć datek na kwiaty do Bożego Grobu.
Nie tylko my przygotowujemy się na uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, ale też cała przyroda. Ptaszki śpiewają, kwitną już drzewa owocowe, pięknymi kwiatami obsypała się większość magnolii. W naszych ogródkach i na trawnikach coraz więcej kolorowych kwiatów: stokrotek, fiołków, tulipanów, szafirków, żonkili, hiacyntów i wiele innych. Trawniki już zaczynają się żółcić kwitnącymi mleczami. Na krzewach i niektórych drzewach widać coraz więcej zielonych listków. Za oknem też robi się coraz cieplej.
Tekst: Róża Gorońska (na podstawie informacji zebranych przez Mariannę Stolarz oraz własnych)
Zdjęcia: Janina Bassel i Marianna Stolarz (z Eucharystii o godz. 10.00) oraz Róża Gorońska (z adoracji Krzyża po nabożeństwie Gorzkich Żali)