Popielec to wyjątkowy dzień w kalendarzu liturgicznym. Rozpoczyna on czas pokuty, refleksji i przygotowania do Wielkanocy. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Tadeusz Wojda SAC z okazji rozpoczynającego się dzisiaj Wielkiego Postu powiedział m.in. „Niech okres Wielkiego Postu będzie czasem naszej duchowej pielgrzymki, dzięki której możemy zbliżyć się do Boga, do siebie samego i do drugiego człowieka. W tej duchowej drodze zadbajmy szczególnie o wewnętrzną świątynię naszego serca oraz pamiętajmy o tych najbardziej potrzebujących, odrzuconych, bezbronnych, bezdomnych, którzy szczególnie potrzebują naszego wsparcia – zarówno duchowego, jak i materialnego”.
Wszyscy wchodzący dziś do kościoła zauważyli, że w prezbiterium stoi gotowa już dekoracja, która ma nam przypominać, że Kościół zaleca chrześcijanom trzy wielkopostne praktyki – modlitwę, post i jałmużnę.
W Środę Popielcową w naszej świątyni sprawowano dodatkową mszę św. o godz. 10.00; przewodniczył jej gość, ks. Remigiusz Szauer. Jest on m.in. Dyrektorem Instytutu Studiów Wyższych w Koszalinie, adiunktem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego oraz wykładowcą w naszym seminarium duchownym. Razem z nim Mszę św. celebrował nasz proboszcz, ks. Kazimierz Dullak, on też wygłosił kazanie, nawiązując w nim do wielkopostnych praktyk: modlitwy, postu i jałmużny.
Na wszystkich dzisiejszych Mszach św. kapłani posypywali głowy wiernych popiołem. Już w VIII wieku praktykowano posypywanie głów popiołem jako znak pokuty. W XI wieku papież Urban II oficjalnie wprowadził ten zwyczaj dla całego Kościoła. Obrzęd ten przypomina o śmiertelności człowieka i ma wzmocnić w nas potrzebę szczerej pokuty za grzechy. Popiół, którym posypuje się głowy wiernych, pochodzi ze spalonych palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku. W Środę Popielcową katolików w wieku od 18 do 60 lat obowiązuje post ścisły.
Nasi księżą zachęcają parafian do udziału w nabożeństwach wielkopostnych. W piątki o godz. 17.00 sprawowana będzie Droga Krzyżowa dla dzieci i młodzieży szkoły podstawowej, a o godz. 17.45.dla młodzieży starszej i dorosłych. W najbliższą niedzielę o godz. 17.45 rozpocznie się cykl rozważań w ramach Gorzkich Żali.
Tekst: Róża Gorońska (na podstawie informacji zebranych przez Mariannę Stolarz)
Zdjęcia: Janina Bassel i Marianna Stolarz