W koszalińskim CEF-ie od piątku, 7 czerwca, trwały warsztaty muzyki liturgicznej dla wokalistów i instrumentalistów. Zostały one zorganizowane przez pp. Grandów prowadzących naszą scholę rodzinną. W ćwiczeniach wzięli udział wokaliści i instrumentaliści, którzy są członkami zespołów i schol animujących muzycznie wydarzenia liturgiczne (w tym także około 10 osób z naszej scholi). Warsztaty prowadził duet znanych twórców muzyki kościelnej – Piotr Pałka i Paweł Bębenek.

Piotr Pałka jest dyrygentem, kompozytorem, śpiewakiem, absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie. Od lat prowadzi ożywioną działalność artystyczną, pracując jako dyrygent wielu zespołów, w tym założonego przez siebie chóru „Voce Angeli” (Głosem Anioła), działającego przy bazylice oo. franciszkanów w Krakowie. W skład zespołu wchodzą studenci i absolwenci krakowskich uczelni. Chór wykonuje głównie muzykę religijną. Piotr Pałka komponuje i opracowuje utwory chóralne i wokalno-instrumentalne, z których wiele zostało wydanych. Aktywnie uczestniczy w odnowie muzyki liturgicznej, prowadząc warsztaty muzyczne w Polsce i za granicą (m.in. w Niemczech, Belgii, Anglii, Szwajcarii, na Litwie czy we Włoszech).

Paweł Bębenek jest dyrygentem, kompozytorem, wokalistą, absolwentem Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, jest też członkiem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych. Od 1995 komponuje muzykę liturgiczną wokalno-instrumentalną, a cappella i sceniczną. Jego dzieła znalazły się w kilku śpiewnikach. Po jego utwory sięgają schole i chóry na całym świecie. Od paru lat poświęca się prowadzeniu warsztatów muzyki liturgicznej w kraju i za granicą (m.in. w Ukrainie, na Litwie, Białorusi, w Rosji, Niemczech, Wielkiej Brytanii czy w Stanach Zjednoczonych).

Mszę św. na rozpoczęcie warsztatów odprawił w kaplicy CEF-u ks. bp senior Edward Dajczak, zaś konferencję na temat symbolu wiary poprowadził ks. Marcin Piotrowski, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Dźwirzynie.

Podczas warsztatów ich uczestnicy mogli pogłębić wiedzę z zakresu emisji głosu oraz muzyki liturgicznej, a także poszerzyć swój repertuar o nowe pieśni wielogłosowe.

Zwieńczeniem pracowitego weekendu była uroczysta Msza św. w niedzielę, 9 czerwca, o godz. 10.00 w naszym kościele, sprawowana przez ks. proboszcza i ks. Tadeusza oraz krótki koncert muzyczny po niej, gdzie zaśpiewali i zagrali uczestnicy warsztatów muzycznych pod dyrekcją Pawła Bębenka i Piotra Pałki. Zebrani w kościele usłyszeli m.in. „Witaj pokarmie” – pieśń z XVII wieku z muzyką Pawła Bębenka.

Witaj pokarmie, w którym niezmierzony

Nieba i ziemie Twórca jest zamkniony.

Witaj napoju zupełnie gaszący

Umysł pragnący.

Witaj krynico wszystkiego dobrego,

Gdy bowiem w sobie masz Boga samego,

Znasz ludziom wszystkie jego wszechmocności,

Niesiesz godności.

Witaj z niebiosów manno padająca,

Rozkoszny w sercu naszym smak czyniąca.

Wszystko na świecie, co jedno smakuje,

W tym się najduje.

Witaj rozkoszne z ogrodu rajskiego

Drzewo owocu pełne żywiącego.

Kto cię skosztuje śmierci się nie boi,

Choć nad nim stoi.

Witaj jedyna serc ludzkich radości,

Witaj strapionych wszelka łaskawości.

Ciebie dziś moje łzy słodkie szukają,

K’Tobie wołają.

Koncert zakończyło wspólne pamiątkowe zdjęcie uczestników warsztatów, obu dyrygentów i naszego ks. proboszcza.

Tekst: Róża Gorońska ( na podstawie informacji zaczerpniętych ze stron:

https://koszalin.gosc.pl/doc/8847448.Utwor-ma-dusze-ma-serce

https://liturgia.dominikanie.pl/ludzie/piotr-palka/

https://liturgia.dominikanie.pl/ludzie/pawel-bebenek/

Zdjęcia: Marianna Stolarz, Krzysztof Granda oraz inni uczestnicy warsztatów