To już druga Msza prymicyjna sprawowana w naszej świątyni. Pierwsza, prawie dokładnie 5 lat temu, bo 20 maja 2018 r., odprawiona została także przez naszego parafianina ks. Przemysława Głowackiego. Tym razem sprawował ją 21 maja wyświęcony neoprezbiter Marek Mazgaj. Ale zanim dotarł do naszej świątyni, odpowiednio wcześniej przed jego domem zebrało się duże grono naszych parafian, przyjaciół, harcerzy, księży oraz ministrantów. Nowo wyświęcony ks. Marek, otoczony wieńcem (który wcześniej uplotły nasze parafianki), a niesionym przez dzieci pierwszokomunijne, w otoczeniu rodziny i tych, którzy zgromadzili się pod jego domem, dotarł do naszego kościoła. O godz. 13.00 nastąpiło uroczyste procesyjne wejście do świątyni, gdzie ks. Marek rozpoczął sprawowanie swojej pierwszej Mszy św., zaś wieniec położono u stóp ołtarza.

Wspólnie z nim Eucharystię celebrowali proboszczowie parafii:

-       ks. Kazimierz Dullak ze św. Ignacego z Loyoli,

-       ks. senior Henryk Koszper,

-       ks. Andrzej Hryckowian ze św. Wojciecha, a także wykładowca w WSD,

-       ks. Andrzej Pawłowski z Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu, a także dziekan dekanatu Kołobrzeg i p.o. dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Kołobrzegu.

W koncelebrze brali także udział:

-       ks. Jarosław Kwiecień – rektor i wykładowca w WSD, a także wykładowca w Instytucie Teologicznym,

-       ks. Piotr Wieteska – pomoc duszpasterska w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, a także diecezjalny duszpasterz rodzin Kurii Biskupiej, moderator diecezjalny Domowego Kościoła oraz misjonarz miłosierdzia,

-       ks. Łukasz Gąsiorowski – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej,

-       ks. Mateusz Wasilewski – wikariusz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Świdwinie,

-       ks. Hubert Haber – wikariusz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Słupsku,

-       ks. Jakub Sitarz – wikariusz parafii pw. św. Wojciecha w Kołobrzegu,

-       ks. Tomasz Żuchowski – student Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie,

-       ks. Mateusz Chmielewski – student Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W prezbiterium byli także:

-       ks. Remigiusz Szauer – prefekt i wykładowca w WSD, a także adiunkt Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego i wykładowca w Instytucie Teologicznym,

-       ks. Paweł Wojtalewicz – proboszcz parafii pw. Ducha Świętego, a także koordynator diecezjalny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia,

-       ks. Ireneusz Blank – proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Mielnie, a także wykładowca w WSD,

-       ks. Jacek Dziadosz – wikariusz parafii pw. św. Kazimierza,

-       ks. Piotr Towarnicki – wikariusz parafii pw. Ducha Świętego,

-       ks. Sebastian Kapuściński – wikariusz parafii pw. Narodzenia NMP w Szczecinku,

-       ks. Piotr Kuczewski – nasz wikariusz.

Miejsca w pierwszych ławkach zajęła najbliższa rodzina neoprezbitera. Słowo Boże wygłosił ks. Łukasz Gąsiorowski. Modlitwę powszechną odmówiła mama ks. Marka. Po komunii św. nasz neoprezbiter przyjmował kwiaty i życzenia od przedstawicieli wspólnot modlitewnych działających w naszej parafii oraz od osób prywatnych.

Życzymy ks. Markowi, by przy wstawiennictwie św. Ignacego z Loyoli, patrona naszej parafii, pielęgnował dar kapłaństwa, który otrzymał. Niech Bóg, bogaty w miłosierdzie, nieustannie darzy go swoimi łaskami w codziennej służbie Kościołowi i Ojczyźnie, a Duch św. niech rozjaśnia wszystkie ścieżki, po których przyjdzie mu stąpać, zaś Maryja, Matka Kapłanów, niech otacza go swoją opieką i będzie wsparciem w trudach życia kapłańskiego. Niech jego powołanie do służby Najwyższemu obfituje owocami także tu, w naszej parafii. Życzymy mu również dużo siły, zdrowia i wytrwałości na co dzień oraz życzliwości ze strony ludzi napotkanych na niełatwej kapłańskiej drodze.

Pod koniec Mszy św. neoprezbiter podziękował Panu Bogu pięknym bukietem róż  (który wstawił do wazonu przy tabernakulum) za wszystkie otrzymane łaski, a później wszystkim tym, dzięki którym mógł dziś stanąć przy ołtarzu, a szczególnie naszym obu proboszczom i swoim rodzicom (mama ks. Marka dostała ogromny bukiet róż). Już na zakończenie udzielił obecnym w kościele prymicyjnego błogosławieństwa (kolejno otrzymali je księża, klerycy, rodzice, rodzeństwo, siostry zakonne, ministranci, a potem wszyscy wierni zebrani na Mszy św.). Każdy dostał też obrazek – pamiątkę prymicji. Cała liturgia trwała ponad dwie godziny.

Dzisiaj kolejny raz nasza schola ubogaciła przebieg tej wyjątkowej Mszy św.

Zarówno wczoraj, jak i dziś była piękna, słoneczna i dość ciepła pogoda. Po Mszy św. trochę się zachmurzyło, ale dalej było ciepło, wiał lekki wiatr, który rozwiewał flagę na maszcie przed kościołem.

Tekst: Róża Gorońska

Zdjęcia: Marianna Stolarz i Róża Gorońska