Wieczorem, o godz. 20.00, w naszym kościele rozpoczęły się obchody Wigilii Paschalnej. Wcześniej odmówiono koronkę do Miłosierdzia Bożego. Dzisiejszej liturgii przewodniczył ks. Piotr Kuczewski. Towarzyszyli mu obaj nasi proboszczowie (obecny i poprzedni) oraz ks. Tadeusz Gorla, którego gościliśmy u nas również w Wielki Czwartek. Był obecny także nasz szafarz oraz lektorzy i ministranci. Liturgia Wigilii Paschalnej składa się z 4 części: liturgii Światła, Słowa, Chrzcielnej i Eucharystycznej.

            Liturgia Światła rozpoczęła się przed kościołem od rozpalenia ogniska i poświęcenia ognia. Potem ks. Piotr przygotował paschał, który odpalił od ogniska i uroczyście wniósł go do nieoświetlonej świątyni. Na koniec tej części śpiewano Exsultet – przepiękną pieśń na cześć światła, którym jest Chrystus, zaś w kościele wierni zapalali od paschału swoje świece, przekazując światło sobie nawzajem.

            Liturgia Słowa była dziś szczególnie bogata w czytania, które miały nam przypomnieć najważniejsze momenty z historii zbawienia. Liturgię tej części zamknęła homilia, która wygłosił ks. Piotr.

            W czasie liturgii Chrzcielnej ks. Piotr poświęcił wodę, która przez cały rok będzie służyła przede wszystkim do chrztu. Następnie zgromadzeni wierni odnowili przyrzeczenia chrzcielne przy zapalonych świecach.

            Ostatnia część dzisiejszej liturgii to komunia św., do której licznie przystępowali nasi parafianie.

                Wigilia Paschalna zakończyła się po godz. 22.00, parafianie wrócili do swoich domów, aby w nocy odpocząć, a rano z czystym sercem powitać Zmartwychwstałego Pana.

Tekst: Róża Gorońska (na podstawie informacji zebranych przez Mariannę Stolarz).

Zdjęcia: Marianna Stolarz